Renault Megane pierwszej generacji, zaprezentowane podczas salonu samochodowego we Frankfurcie 1995 roku, było bez wątpienia skokiem milowym francuskiego producenta. Wystarczy spojrzeć na poprzednika w postaci leciwego R19, aby zrozumieć jaki postęp miał miejsce. Renault bardzo dobrze przygotowało się do tematu i praktycznie w jednym czasie ruszyło ze sprzedażą aż sześciu (!) wersji nadwoziowych „meganki”. Oprócz klasycznego hatchbacka mieliśmy więc i wersję coupe, cabrio, sedan, kombi oraz nowość – minivana o nazwie Scenic. W parze z korzystną ceną (jak to u Renault) szły też ciekawe silniki i rozwiązania.
Do roku 1999 gama jednostek napędowych opierała się na starszych silnikach 8V (w ty niezniszczalnego benzynowego 1.6 90KM, którego jestem szczęśliwym posiadaczem) oraz dieslach typu 1.9D czy 1.9dT. Jednakże po liftingu modelu (karoseria uległa widocznemu wygładzeniu i unowocześnieniu, co najbardziej da się zauważyć przy wersji Scenic i jej przednich światłach) wprowadzono już zdecydowanie nowocześniejsze silniki 16V oraz turbodiesle, w tym naprawdę nowoczesny 1.9 dCi 102 KM. Jak na tamte czasy linia produktowa Renault dla klasy kompakt była potężna i mogła spokojnie konkurować z niemiecką konkurencją.
O przypadłościach „francuzów” napisano już niejedną rozprawkę, a ja jako użytkownik Scenica (przed liftingiem) muszę przyznać, że wiele z nich zgadza się z obiegowymi opiniami. Przede wszystkim układ wydechowy i zawieszenie nie są przystosowane na polskie drogi (inna sprawa, że żaden samochód nie jest). Po drugie… genialny silnik. Muł, odpychacz, ale nie chce się zepsuć. Jedzie i pali, zarówno benzynę jak i LPG tyle co nic. A 300 tysięcy oryginalnego przebiegu stukło 🙂 Silniki „meganek” to w ogóle majstersztyk tamtych czasów, próżno szukać innego auta z silnikiem 1.6 107 KM, który rozpędzałby auto kompaktowe w 9,8 sekundy do „setki” i rozwijał 195 km/h. A taki był właśnie Renault Megane hatchback po liftingu.