Dodatkowa para kół napędzających pojazd zdecydowanie ułatwia ruszanie, przekłada się na dynamiczne prowadzenie i lepszą trakcję. Oto kilka powodów, dla których samochody z napędem na obie osie są pewniejsze od tych napędzanych tylko na przód.
Napęd 4×4 kojarzy się głównie z pojazdami specjalnymi, samochodami terenowymi i rajdowymi, którym potrzebny był dodatkowy napęd. Obecnie technologia sprawia, że mechanizm napędu jest zdecydowanie prostszy, dzięki czemu można zamontować go także w samochodach osobowych. Wiele samochodów typu SUV jest wyposażonych w elektronicznie sterowany napęd, dzięki któremu druga oś jest dołączana tylko wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba, na przykład na śliskiej nawierzchni.
1. Sprawne ruszanie
Napęd na obie osie jest doceniany przez kierowców w zimie, ponieważ ułatwia ruszanie na śliskiej nawierzchni. Gdy przednie koła zaczynają tracić przyczepność, system załącza tylną oś, która pomaga ruszyć z miejsca. Dodatkowy napęd przydaje się także na innych nawierzchniach o słabiej przyczepności: na piasku, w błocie czy na mokrej drodze. Bardziej sprawne ruszanie, bez efektu buksowania, pozwala również przedłużyć żywotność opon.
2. Bezpieczne pokonywanie zakrętów
Mechanizm różnicowy w każdym samochodzie dba o to, by pokonywanie zakrętów było w ogóle możliwe. W przypadku nowoczesnych napędów 4×4 rozdział momentu obrotowego pomiędzy wewnętrzne i zewnętrzne koła zapewnia bezpieczne i dynamiczne pokonywanie łuków.
3. Mniejsze ryzyko poślizgu
Napęd na obie osie ogranicza także ryzyko poślizgu podczas pokonywania zakrętu, ale również w przypadku najechania jednym kołem na przeszkodę. Gdy wjedziemy jedną parą kół w kałużę lub najedziemy na odcinek drogi o obniżonej przyczepności (np. pobocze), wtedy pozostałe koła dostaną więcej mocy i wyprowadzą samochód z powrotem na tor jazdy.
4. Pokonywanie trudnych terenów
Rasowy samochód terenowy nie mógłby nie posiadać napędu na obie osie. Od tego zależą możliwości przełajowe pojazdu. Dodatkowa para napędzanych kół pozwala wyjechać z grząskiego gruntu czy pokonywać szutrowe trasy. Oprócz jazdy po nawierzchni o kiepskiej przyczepności napęd 4×4 przydaje się, gdy do na naszej trasie pojawią się koleiny lub rów. Pokonanie takiej przeszkody zależy w dużej mierze od prześwitu, czyli wysokości podwozia od gruntu. Kiedy samochód najedzie na większą dziurę w drodze, to przeciwległe koła mogą znaleźć się w powietrzu. W przypadku napędu 2×4 tylko jedno koło jest napędzane i może wyprowadzić pojazd z tarapatów. Z napędem 4×4 zwiększamy swoje szanse na pokonanie takiej przeszkody.
5. Bezproblemowe podjazdy
W trudnym terenie, ale także i w mieście mamy do czynienia z podjazdami, które wymagają od samochodu większej mocy. Dzięki napędowi na obie osie podjazdy nie będą stanowić problemu. W miejskiej dżungli niejednokrotnie trzeba wjechać na wyższy krawężnik – z napędem na obie osie jest to dużo prostsze.
6. Dynamiczna jazda
Nie bez powodu z napędu na obie osie korzystają kierowcy rajdów WRC. Samochód szybciej nabiera prędkości, sprawniej zbiera się np. ruszając na zielonym świetle, szczególnie gdy dynamicznej jeździe nie sprzyjają warunki na drodze. Dzięki napędowi 4×4 zachowujemy kontrolę toru jazdy, pewniej panujemy nad pojazdem i jeździmy bezpieczniej.
Warto jednak wiedzieć, że sam napęd AWD nie wystarczy do bezkompromisowej jazdy po bezdrożach. Konieczne jest również doposażenie samochodu w niezbędne akcesoria offroad oraz wymiana fabrycznych podzespołów na te dostosowane do jazdy w terenie. Dużą rolę odgrywają opony terenowe z bieżnikiem przystosowanym do wgryzania się w podłoże, a także do szybkiego oczyszczania się z błota i odprowadzania wody. Napęd 4×4 jest coraz częściej oferowany w samochodach osobowych oraz typu SUV, co czyni je bardziej uniwersalnymi i bezpiecznymi pojazdami. W trudny teren jednak lepiej udać się porządną terenówką z możliwością blokady centralnego mechanizmu różnicowego.
Porady przygotował sklep terenowy Janpol4x4, w którym możecie się wyposażyć w opony 4×4 oraz akcesoria off-road niezbędne do jazdy w terenie.
Artykuł promocyjny.