Zmiana opon w okresie letnim i zimowym jest kluczowa. Nie służy wyłącznie dla naszego komfortu jazdy, ale przede wszystkim dba o nasze bezpieczeństwo. Zarówno jeden jak i drugi rodzaj znacząco różnią się od siebie. Dlaczego zmieniamy opony na letnie lub zimowe. Dzieje się tak dlatego, że opony letnie na lodowatej, zaśnieżonej nawierzchni nie mają zbyt wielkiej przyczepności, natomiast zimowe znacznie szybciej się ścierają, gdy jest ciepło.
Oznaczenia opon są istotne
Kiedy zaopatrujemy się w opony często nie zwracamy uwagi na małe literki z boku przedmiotu. Na oponie możemy znaleźć wiele istotnych informacji, na które warto zwrócić uwagę podczas wymiany. Poza wiadomą nazwą producenta, oznaczeniem handlowym czy też datą oraz krajem pochodzenia z opony możemy wyczytać również inne, bardziej precyzyjne informacje. I na nie przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę.
Przeczytaj też: http://www.oliwkowo.pl/lukrecja-wlasciwosci-dla-zdrowia/
Dlaczego powinniśmy wymieniać opony na zimowe?
Przede wszystkim są one o wiele bezpieczniejsza, ponieważ są przygotowane z innej mieszanki – gumy, która posiada inne właściwości, niż opony letnie. Natomiast kiedy temperatura na zewnątrz spada, a drogi zasypuje śnieg, powierzchnia jezdni staje się wymagająca i trudna niczym tor wyścigowy.
Dlatego właśnie opony zimowe wytwarzane są miękkiej gumy, która pozostaje miękka również w momencie jej użytkowania.
Twarde opony na lato
Korzystanie z opon wytworzonych z twardej gumy, jest ogromną zaletą szczególnie w okresie letnim. Opona zimowa nie sprawdzi się zatem na suchej, gorącej powierzchni. Ponadto opcja letnia posiada mniej agresywny bieżnik, który nie powoduje, że podłoże aż tak mocno nie może się nie wyciągać, tak jak jest to w przypadku zimowego wariantu.
Głównie opony zimowe stosowane latem nie zapewnią nam odpowiedniej przyczepności, natomiast także ulegną dużo szybszemu starciu.
Źródło: https://przyspieszenie.pl/