Oznakowanie poziome jest jednym z ważnych rodzajów oznakowania drogowego. Znajduje się na powierzchni dróg, parkingów czy hal magazynowych. Zobacz zatem, w jaki sposób wykonywane jest to oznakowanie i jakie ważne cechy posiada, a także gdzie można je z powodzeniem stosować.
Na czym polega oznakowanie poziome?
Malowanie oznakowania poziomego to umieszczanie na powierzchni dróg, hal, magazynów i parkingów symboli, strzałek, piktogramów i innych grafik, które służą do informowania, ukierunkowania i ostrzeżenia uczestników ruchu. Dzięki markowaniu poziomemu organizacja ruchu staje się bardziej przejrzysta, a zamierzenia organizatora ruchu są w prosty sposób dostrzegalne na terenie, na którym zostały zastosowane.
Po co je stosować?
Zastosowanie oznakowania poziomego w miejscach szczególnie niebezpiecznych ma na celu redukcję ryzyka wypadku lub jego całkowite wyeliminowanie. Działa poprzez ostrzeganie wizualne, które ma przyciągnąć uwagę uczestników ruchu i zwiększyć ich skupienie na możliwości wystąpienia niepożądanego zdarzenia.
Właściwe oznakowanie poziome w halach produkcyjnych zwiększa bezpieczeństwo nie tylko pracowników, ale także może zapobiec uszkodzeniu drogiego sprzętu. Oznakowanie poziome może pomóc w optymalizacji powierzchni, co prowadzi do bardziej uporządkowanych sposobów składowania towarów.
W obszarze produkcji oznakowanie poziome może zwiększyć wydajność procesów poprzez uporządkowanie przepływów towarów i eliminację niepotrzebnych przestojów. Oznakowanie poziome pozwala również na bezpieczne i przejrzyste tymczasowe zmiany organizacji ruchu podczas prac remontowych lub budowlanych.
Oznakowanie poziome – czego może dotyczyć?
Oznakowanie poziome może pojawiać się w różnych miejscach. Oto kilka podstawowych przykładów:
- Wyznaczanie dróg komunikacyjnych;
- Kierowanie ruchem pojazdów i pieszych;
- Określanie skrajni dróg;
- Numerowanie miejsc postojowych;
- Oznaczanie miejsc dla osób niepełnosprawnych;
- Tworzenie specjalnych miejsc dla rodzin;
- Malowanie przejść dla pieszych;
- Oznaczanie zakazów ruchu;
- Wykonywanie napisów informacyjnych;
- Nanoszenie logotypów i innych grafik;
- Wyznaczanie miejsc wyłączonych z ruchu;
- Malowanie słupów i filarów;
- Wykonywanie miejsc wyznaczonych – kopert.
Jaka jest metoda oznakowania dróg?
Do oznakowania dróg najczęściej używa się metody cienkowarstwowego malowania za pomocą specjalistycznych maszyn malarskich, których ciśnienie zapewnia wysoką jakość i trwałość farby. Ta metoda polega na nanoszeniu farby drogowej na nawierzchnię asfaltową, betonową lub brukowaną za pomocą natrysku pod wysokim ciśnieniem, a farby te są wykonane z żywic akrylowych i zatwierdzone przez IBDiM. Spełniają aktualne przepisy i charakteryzują się trwałością i niską ścieralnością.
Dodatkowo podczas aplikacji farby generowane ciśnienie pomaga usunąć zanieczyszczenia, luźne elementy i brud z powierzchni, a jednocześnie umożliwia precyzyjne nanoszenie farby. Zapewnia trwałe połączenie między farbą a podłożem. Wykorzystana technologia gwarantuje wysoką jakość oznakowania poziomego, co zapewnia jego trwałość i chroni przed szybkim zużyciem.