Nieprzyjemny zapach w samochodzie może oznaczać, że klimatyzacja w jest zagrzybiona. Jak szybko rozwiązać ten problem?
Pierwsze objawy zagrzybienia klimatyzacji bywają niejednoznaczne i łatwe do przeoczenia. Z czasem jednak podróżowanie autem staje się bardzo niekomfortowe – pojawia się nieprzyjemny zapach. Zignorowanie tego problemu może prowadzić do poważniejszych konsekwencji, na czele z infekcjami dróg oddechowych i reakcjami alergicznym u niektórych kierowców i pasażerów. Warto więc nauczyć się rozpoznawać, czy klimatyzacja w aucie jest zagrzybiona i dowiedzieć, jak skutecznie usunąć drobnoustroje z układu, stosując dostępne na moje-auto.pl kosmetyki samochodowe.
Jak rozpoznać zagrzybioną klimatyzację?
Rozpoznanie zagrzybionej klimatyzacji w samochodzie nie jest trudne, ale wymaga wyczulenia na kilka charakterystycznych objawów. Pierwszym i najbardziej oczywistym symptomem jest nieprzyjemny zapach stęchlizny wydobywający się z nawiewów. Może on przypominać zapach pleśni lub piwnicznego powietrza. Kolejny objaw to obecność wilgoci na szybach lub w okolicach deski rozdzielczej.
Niekiedy u użytkowników pojazdu mogą też pojawić się problemy zdrowotne. Grzyby w klimatyzacji odpowiadają m.in. za kaszel, powtarzające się kichanie, duszności i podrażnienia skóry.
Skutki jazdy z zagrzybioną klimatyzacją
Zagrzybienia klimatyzacji nie należy lekceważyć – drobnoustroje mogą wywoływać lub nasilać objawy wielu chorób. Wdychanie zarodników prowadzi do podrażnienia dróg oddechowych, co jest groźne dla cierpiących na astmę astmę lub inne choroby płuc. Grzyby i pleśnie w klimatyzacji bywają również przyczyną reakcji alergicznych, dających o sobie znać kaszlem, katarem, swędzeniem oczu oraz zmianami skórnymi. Długotrwałe narażenie na tego rodzaju mikroorganizmy może niekorzystnie wpłynąć na działanie układu odpornościowego, zwiększając ryzyko infekcji bakteryjnych i wirusowych.
Jak odgrzybić klimatyzację?
Zagrzybioną klimatyzację można skutecznie wyczyścić na kilka sposobów. Do niedawna najczęściej stosowaną metodą było czyszczenie mechaniczne, polegające na wymianie filtrów oraz wyjęciu parownika i jego dokładnym oczyszczeniu. Ze względu na skalę trudności i czasochłonność tego sposobu, wielu kierowców decyduje się na zastosowanie preparatów chemicznych w postaci sprayów lub aerozoli.
Środki takie jak CleanAir – moje-auto.pl skutecznie eliminują grzyby i bakterie z układu, a ich użycie jest banalnie łatwe. By oczyścić klimatyzację za pomocą Moje Auto Clean Air, wystarczy odpowiednio przygotować samochód (dokładną instrukcję znajdziecie w artykule czyszczenie klimatyzacji – moje-auto.pl), a następnie uruchomić aerozol ustawiony tuż przed przednimi fotelami.
Zagrzybiona klimatyzacja w samochodzie to poważny problem. Nie tylko obniża komfort podróży, ale też zagraża zdrowiu pasażerów. Regularne czyszczenie oraz konserwacja klimatyzacji pozwolą wam lepiej zatroszczyć się o zdrowie i wygodę swoją i swoich najbliższych. Nie powinniście tego zaniedbywać – tym bardziej, że dostępne są środki takie jak Moje Auto CleanAir. Ich użycie to prosty i skuteczny sposób na usunięcie grzybów i nieprzyjemnych zapachów z układu.